W pobliżu

Podobne

Może Cię zainteresować

Ciekawe atrakcje na maila!

Newsletter

Zapisz się do newslettera, a co tydzień dostaniesz świeżą dawkę wypoczynku!

Dodaj
Jaskinie w Polsce cz. 1
na listę
Znanenieznane
0.0
1

Szybkie fakty

  • Jaskinia na Dupce
  • Jaskinia Wielisławska
  • Jaskinia w Trzech Kopcach
  • Jaskinia Niedźwiedzia

Jaskinia na Dupce

Jaskinia na Dupce znajduje się w gminie Janów, w powiecie Częstochowskim. Dupka to staropolskie określenie dziury w ziemi. Jaskinia na Dupce według legendy powstała dzięki diabłu, goniącemu Pana Twardowskiego, który siedząc na szczycie pagórka, tak intensywnie pierdział ze śmiechu, aż wypierdział głęboką dziurę. 
Jaskinia znajduje się na terenie prywatnego lasu, właściciel nie utrudnia jednak turystom zwiedzania. Aby zejść do jaskini trzeba pokonać kilkunastometrową pochylnię do obszernej komory, na dnie której znajduje się wejście do poziomego, kilkunastometrowego tunelu, zakończonego licznymi szczelinami. W tunelu można zobaczyć ciekawe formy naciekowe. Wysokość jaskini pozwala na zwiedzanie w pozycji stojącej. 

Jaskinia Wielisławska

Jaskinia Wielisławska jest najwiekszą na Pogórzu Kaczawskim. Naturalna szczelina skalna ma ok. 100 m długości i 3 m szerokości. Cieszy się sporym zainteresowniem grotołazów ze względu na interesującą budowę geologiczną. Ciekawość odwiedzających podsycają opowieści o skarbach ukrytych przez nazistów w korytarzach jaskini i znajdujących się pod nią dawnych sztolnach kopalni manganu. Obok Wielisławki przebiega Szlak Wygasłych Wulkanów. 

Jaskinia w Trzech Kopcach

Jaskinia w Trzech Kopcach jest największą jaskinią w Beskidach. Została odkryta w 1946 r. przez A. Jasiewicza. Długość jej korytarzy wynosi 260 m., zaś do środka dostać się można przez studnię, głęboką na 5m. Jaskinia składa się z trzech sal skalnych: wysokiej, z obeliskiem i końcowej.
Jaskinia w Trzech Kopcach nazywana również Grotą Klimczoka, została uznana pominkiem przyrody nieożywionej. Wśród załomów skalnych występują bardzo rzadkie ginące gatunki nietoperzy.

Jaskinia Niedźwiedzia

Jaskinia Niedźwiedzia jest największą jaskinią Sudetów, znajduje się w Kletnie w Masywie Śnieżnika Kłodzkiego, na prawym zboczu doliny Kleśnicy.
Łączna długość korytarzy jaskini przekracza 2,5 km, przy różnicy wysokości między najwyższym, a najniższym punktem około 60 m. 
W październiku 1966r. w trakcie eksploracji marmuru w kamieniołomie Kletno III odkryto otwór prowadzący do jednej z komór Jaskini Niedźwiedziej. Naukowcy spenetrowali dotąd ok. 3 km korytarzy w trzech piętrach połączonych kominami. W dolnym piętrze znajduje się olbrzymich rozmiarów Sala Szampańska, która osiąga wysokość 45m. Korytarze jaskini mają bogatą szatę naciekową. Występujące tu efektowne stalaktyty, stalagmity, draperie i misy martwicowe uważa się za najpiękniejsze w Polsce. W namuliskach korytarzy znaleziono mnóstwo kości zwierząt. Zdecydowana ich większość to szczątki niedźwiedzia jaskiniowego, od którego pochodzi nazwa jaskini. W 1983r. Jaskinia Niedźwiedzia została otwarta dla turystów.

Dodaj swoją opinie

Wyślij opinię

Nie jesteś zalogowany

Aby móc komentować musisz się zalogować w serwisie ZnaneNieznane

Zaloguj się...

Opinie użytkowników:

Jaskinie w Polsce cz. 1
Oceń opinię: 2 5 0
2013-09-26 11:35 konto usunięte napisał/a:

Wielisławka i Niedźwiedzia

Wielisławka od dawien dawna przykuwa uwagę eksploratorów poszukujących w jej wnętrzu ułamka Wrocławskiego Złota ukrytego rzekomo przez hauptmana Herberta Klosego mieszkającego u jej stóp w nieodległej Sędziszowej.Czy to prawda,czy legendy?Do tej pory nikomu nie udało się tego "namacalnie"potwierdzić.Spekulacjom nie było i nie ma końca.Pewnym zaś jest,że w jej wnętrzu znajduje się kilka sztolni,zapoczątkowanych już przez Walonów.W czasach swej świetności dawały swym eksploratorom 18 gram złota i 26 gram srebra na tonę skały... Prócz tego Wielisławka urzeka osobliwością jaką są z pewnością Organy Wielisławskie,odsłonięcie wychodni porfirów tego wygasłego wulkanu.U stóp znajduje się mała infrastruktura skłaniająca do odpoczynku,refleksji (paleniska,wiata,stoły).Ścieżka dydaktyczna. Zatem... Na wygasły wulkan III Rzeszy! Polecam :)
Wiosną 2012 roku odkryto nowe ciągi w Jaskini Niedźwiedziej,m.in.Salę Mastodonta,w związku z czym jej długość stale się powiększa z około 3,3 km do...(?).Nietety przeciętny "Kowalski" może zobaczyć jedynie jej 1/10 część wyznaczoną trasą turystyczną.Nie mniej jednak jest to jeden z najciekawszych obiektów tego typu w Europie z równie ciekawą ekspozycją.Na prawdę warto ją odwiedzić.Polecam :)

Oceń:
Aby oceniać musisz być zalogowany. Zaloguj się
Twoja ocena