W pobliżu

Podobne

Może Cię zainteresować

Ciekawe atrakcje na maila!

Newsletter

Zapisz się do newslettera, a co tydzień dostaniesz świeżą dawkę wypoczynku!

Dodaj
Podróż w czasie na terenie Skansenu Wsi Opolskiej
na listę
Znanenieznane
5.0
2

Szybkie fakty

 • Wypoczynek na wolnym powietrzu w “innej epoce”.
 • 24 obiekty zabytkowe na 10 hektarach.
 • Możliwość poznania historii w nietypowy sposób.
 • Żniwa, wykopki sprzed lat.

Dlaczego warto przyjechać do Skansenu Wsi Opolskiej?

Zabytkowe obiekty m.in. wiatrak, stary młyn wodny, kościółek, kapliczki, szkoła, karczma, spichlerze zbożowe, wieża i kuźnia usytuowane są na wolnym powietrzu pomiędzy alejkami jabłoni i polami uprawnymi. W realistyczny sposób obrazują wieś sprzed lat. Na terenie skansenu do dziś uprawia się dawne rośliny, np. len, proso i grykę. Przy zagrodach odtworzone są ogródki warzywno-kwiatowe. Znajdziecie tu także rzeczkę i staw oraz mnóstwo drzew i krzewów.

Co jeszcze kryje skansen? Dziewięć zagród z rejonu oleskiego i opolskiego, dzięki którym możecie poznać historię. W każdej chatce można spotkać przewodnika, który z wielką pasją podzieli się z Wami niesamowitymi opowieściami o zwyczajach dawnych mieszkańców wsi opolskiej. Wielu z Was będzie zaskoczonych pomysłowością ludzi z tamtych czasów. Drewniane chatki są ze sobą połączone siecią ścieżek w autentyczny sposób. Nieodłącznym elementem tego miejsca jest wspaniały również zapach.Nie tylko ten spod strzechy ale ze słynnej karczmy.

Całość sprawia, że przez moment można zatracić się w panującym klimacie i przenieść się w czasie. A przecież w dalszym ciągu jesteśmy na obrzeżach Opola...

Historia

Idea powstania skansenu sięga 1955 r. Zakładano wtedy przeniesienie 70 obiektów drewnianej architektury wiejskiej ze Śląska Opolskiego. Muzeum czynne jest nieprzerwanie od 1970 r. Po ostatnich inwestycjach zaskakuje nowoczesnością i wygodą dla zwiedzających.

Co można tam robić?

 • Rozkoszować się długim spacerem pośród przyrody (spacer może potrwać około dwie godziny).
 • Wejść do każdej chatki, gdzie czeka nas wiele ciekawych historii i niespodzianek.
 • Odpocząć od zgiełku miasta.
 • Wziąć udział w warsztatach i poznać tajniki dawnych rzemiosł - samodzielnie wypleść kosz z wikliny, wykonać naczynie gliniane na kole garncarskim, ozdobić porcelanę.

Czego nie wolno pominąć?

 • Chatki niedaleko starego młynu wodnego, w której jedna z przewodniczek potrafi w fascynujący sposób udowodnić na podstawie starego żeliwnego żelazka w jaki sposób dzisiejszy marketing wykorzystuje pomysły, które powstały dawno dawno temu w prostych wiejskich gospodarstwach domowych - warto odszukać tę chatkę i zapytać.

 • Karczmy przed głównym wejściem do skansenu. Odkryjecie tam niepowtarzalny klimat z pysznymi daniami kuchni staropolskiej. Wewnątrz unosi się przyjemny zapach historii. Budynek karczmy przez 200 lat nie zmienił swojego pierwotnego przeznaczenia i jest jedyną zachowaną drewnianą karczmą na terenie województwa opolskiego. Taki posiłek stanowi świetne uwieńczenie spaceru oraz poznanie kultury kulinarnej dawnej wsi opolskiej w nieco inny sposób.

 • Sklepu z rękodziełem sztuki ludowej i rzemiosłem artystycznym.


Imprezy i wydarzenia

 • Na terenie skansenu prowadzone są lekcje muzealne, warsztaty, spektakle teatralne, wystawy, imprezy plenerowe. Kalendarz imprez znajduje się na stronie internetowej muzeum.

Atrakcje i ciekawe miejsca w pobliżu

Dodaj swoją opinie

Wyślij opinię

Nie jesteś zalogowany

Aby móc komentować musisz się zalogować w serwisie ZnaneNieznane

Zaloguj się...

Opinie użytkowników:

Podróż w czasie na terenie Skansenu Wsi Opolskiej
Oceń opinię: 0 5 0
2012-05-11 18:41 Xang napisał/a:

Tylko spacerowac

Byłem tam z żoną i na pewno teraz pojedziemy z naszym synem. Miejsce jest super można naprawde zobaczy c jak się żyło. Przewodniczki w domach tez super. Najbardziej mi się podobało jak weszliśmy do domku stylizowanego na szkołe a tam od progru nam zawołano: A o której to się przychodzi na lekcje. Nastepnie Pani opowiedziała o szkolnictwie kiedyś

Podróż w czasie na terenie Skansenu Wsi Opolskiej
Oceń opinię: 0 5 0
2011-12-30 22:00 bula napisał/a:

Kawałek historii

Wspaniały skansen, świetnie utrzymany, bylismy też w Czarnowąsach, na pewno odwiedzimy pozostałe proponowane miejscowości... ale to juz w nowym roku.Do zobaczenia na trasie!

Oceń:
Aby oceniać musisz być zalogowany. Zaloguj się
Twoja ocena