W pobliżu

Podobne

Może Cię zainteresować

Ciekawe atrakcje na maila!

Newsletter

Zapisz się do newslettera, a co tydzień dostaniesz świeżą dawkę wypoczynku!

Dodaj
na listę
Znanenieznane
0.0
1

Informacje o trasie

Miejsce startu: Niemodlin
Miejsce końcowe: Brzęczkowice
Rodzaj: samochodowa
Trudność: Aktywny
Dystans: 43.7 km
Czas: 8.0 h

W skrócie...

Po raz kolejny Opolszczyzna potrafi zadziwić, za każdym razem kiedy zada się trochę trudu, aby ją poznać. Fenomenem jest ilość nieznanych powszechnie w turystyce miejsc, które znajdują się na Śląsku Opolskim. Dziś proponuję wycieczkę w rejon Niemodlina i okolic. Zawiera w sobie zarówno miejsca ciekawe przyrodniczo jak i kulturowo, architektonicznie. Choć odległości nie są duże i dla wprawionych rowerzystów trasa nie stanowiłaby problemu, jednak ja postanowiłam wybrać się autem.

Wjazd do Niemodlina (0.1km)

Wjeżdżając do Niemodlina od strony Opola należy jechać ul. Opolską, a następnie ul. Wojska Polskiego, miniemy po lewej stronie cegielnię, a po prawej stronie klimatyczną stację kolejową z czerwonej cegły. Następnie kiedy tylko pojawią się przed nami mury zamku będzie to oznaczało, że wjeżdżamy do Rynku, tam możemy spokojnie zaparkować auto.

Zamek w Niemodlinie (0.4km)

Potężny, późnorenesansowy budynek z wieżą i dziedzińcem arkadowym, niegdyś rezydencja książąt opolskich. Zaczęto go budować już w 1313 roku, jednak kolejne przebudowy całkowicie zmieniły jego pierwotny wygląd. Zwiedzanie zamku wewnątrz niestety nie jest możliwe, ale można go obejść dookoła lub usiąść na chwilę na przyzamkowych ławeczkach. Ciekawostką jest, że w 2005 roku został w nim nakręcony polski film “Jasminum”.

Rynek Niemodliński (0.7km)

Na rynku o ciekawym wrzecionowatym kształcie znajduje się mnóstwo uroczych zabytkowych kamieniczek charakterystycznych dla mniejszych miast Opolszczyzny, przypominających nieco architekturę Transylwanii. Idąc od strony zamku na wprost znajduje się gotycki kościół, którego wieża pełni rolę ratusza. Warto zwrócić uwagę na zabytkowy budynek poczty oraz (zaraz obok) budynek hotelu piast z głową “czerwonego jelenia”. Jeśli dobrze się przyjrzymy, na środku rynku stoi schowany w drzewach pomnik św. Floriana. Po drugiej stronie ulicy znajduje się cukiernia “Bombonierka”, w której podają pyszne ciasto bananowe i jagodowe.

Staw z wyspą (4.1km)

Jeśli jesteśmy bardziej głodni, proponuję udać się z powrotem w kierunku zamku. Zaraz za nim naprzeciwko Gospodarstwa Rybackiego można dostrzec przyjemny staw z wyspą, na której znajduje się restauracja. Są się tam także pozostałości po murach obronnych.

Staw Kuźnicki (1.0km)

Kierując się drogowskazem z Niemodlina na Tułowice, prostą drogą dojedziemy Tułowic Małych, w których przy głównej drodze rozciąga się dwustuletni staw. Jego geneza wiąże się z wydobyciem glinki ceramicznej. Jadąc wzdłuż niego dojedziemy do Tułowic.

Tułowicka fabryka porcelany (1.0km)

Jeśli ktoś lubi zabytkową architekturę industrialną, na samym początku Tułowic po prawej stronie znajduje się piękny, choć zniszczony budynek dawnej historycznej i najznamienitszej fabryki ceramicznej na Śląsku.

Kościół (0.3km)

Jadąc dalej drogą od fabryki ceramiki, przejedziemy przez tory kolejowe, przy których stoi stacja z czerwonej cegły, a następnie ulica w prawo prowadzi do neoklasycystycznego kościoła w stylu bazylikowym.

Pałac w Tułowicach (4.9km)

Przy następnym skrzyżowaniu trzeba skręcić w lewo w ulicę Pocztową. Jadąc miniemy zabytkowy budynek poczty i ciekawe kamienice. Pocztową dojedziemy do ulicy Zamkowej. Tutaj możemy zaparkować auto i udać się na pełen zieleni teren pałacu. Piękny w chłodnych barwach zamek, wraz z młynem wodnym, czworakiem, stajnią i bażanciarnią. W 1824 roku został przebudowany w stylu renesansowym na pałac przez rodzinę von Praschma. Otacza go XIX-wieczny park. W zamku zachowało się oryginalne wyposażenie, kręte schody, piece kaflowe, dekoracje. Obecnie mieści się w nim internat technikum leśniczego.

Zespół przyrodniczo-krajobrazowy Lipno (2.4km)

Wracając z Tułowic w stronę Niemodlina, należy skręcić w lewo na Lipno i podążać za drogowskazem na ogród dendrologiczny. Samochód można zostawić na parkingu znajdującym się w lesie tuż obok ogrodu dendrologicznego. Sam ogród urządzony na styl angielski jest zachwycający. Jest to najstarsze arbotreum, założone przez Jana Nepomucena Karola Praschma w 1783 roku. Można tutaj usiąść na którejś z drewnianych ławeczek i cieszyć się nastrojem, jaki tworzą tutaj wspaniałe egzotyczne rośliny np. kwitnące azalie japońskie. Natomiast dla turystów lubiących dłuższe spacery malowniczymi ścieżkami, proponuję przejść leśną ścieżkę przyrodniczo-dydaktyczną, która znajduje się na terenie Zespołu Przyrodniczo-Krajobrazowego. Po drodze można trafić na szereg ciekawych miejsc i uroczysk, np. Kapliczkę Pustelnika, Źródło Fryderyka, Bramę Niemodlińską, głazy narzutowe, uroczysko Piekiełko, źródełka i stawy z liliami wodnymi. Znajduje się tutaj też odkryty basen olimpijski, którego atrakcyjność stanowi przede wszystkim położenie w kompleksie leśnym.

Cmentarz w Jaczowicach (5.2km)

Kierując się z Lipna do głównej drogi nr 46 przejedziemy przez wieś Jaczowice. Na samym jej początku znajduje się uroczy mały cmentarzyk z kapliczką, do której prowadzi alejka drzew. Klimat panujący tutaj określiłabym jako sielankowo mistyczny. Jest to również ciekawe miejsce dla amatorów fotografii.

Kościół w Grabinie (13.9km)

Docierając do głównej drogi nr 46 należy skręcić w lewo i po kilku kilometrach zjechać na Grabin. Znajduje się tutaj na wzgórzu kościółek, z którym związanych jest kilka ciekawych legend.

Zamek w Kopicach (9.6km)

Za Grabinem należy jechać drogą prowadzącą do Krasnej Góry i tam skręcić w lewo na Kopice. Przejeżdżając przez wieś warto zwrócić uwagę na neoklasycystyczny kościół. Im bliżej zamku, tym bardziej wyszukana staje się zabudowa wsi. Jest tutaj wiele oryginalnych budynków z ciemnej cegły. Sam zamek niegdyś był siedzibą rycerską. Obecnie bardziej przypomina ruinę, jednak są prowadzone próby renowacji zamku. Poza tym nadal stanowi niezwykle atrakcyjny wizualnie zabytek, przykładem tego może być zorganizowana ostatnio wystawa przez Opolskie Towarzystwo Fotograficzne, której tematem stał się właśnie ten przepiękny, majestatyczny zamek.

Powrót przez Brzęczkowice

Dla wracających do Opola - należy wrócić do głównej drogi nr 46, skręcić w prawo i za około 30km znajdziemy się granicach miasta. Jeśli jednak ktoś nadal czuje w sobie chęć poszukiwania miejsc niezwykłych, można zatrzymać się zaraz za zakrętem w Brzęczkowicach i spróbować odnaleźć pasiekę. Jeśli trafimy na właściciela - pasjonatę być może wrócimy do miasta ze słoikiem pysznego miodu.

 

Dodaj swoją opinie

Wyślij opinię

Nie jesteś zalogowany

Aby móc komentować musisz się zalogować w serwisie ZnaneNieznane

Zaloguj się...

Opinie użytkowników:

Niemodlin i okolice
Oceń opinię: 0 5 0
2011-12-29 21:29 bula napisał/a:

Miód i nie tylko

Jak zwykle skorzystaliśmy z opisywanych na stronie tras, spędziliśmy bardzo aktywnie czas i wrócilismy ze słoiczkiem miodu...zgodnie z planem,A.

Oceń:
Aby oceniać musisz być zalogowany. Zaloguj się
Twoja ocena