W pobliżu

Podobne

Może Cię zainteresować

Ciekawe atrakcje na maila!

Newsletter

Zapisz się do newslettera, a co tydzień dostaniesz świeżą dawkę wypoczynku!

Dodaj
na listę
Znanenieznane
0.0
1

Informacje o trasie

Miejsce startu: Wyspa Bolko
Miejsce końcowe: Cmentarz przy ul. Wrocławskiej
Rodzaj: rowerowa, motorowa
Trudność: Aktywny
Dystans: 7.0 km
Czas: 8.0 h

W skrócie...

Trasa prócz dobrze znanych Opolanom atrakcji zawiera także miejsca często mniej znane, a nawet zapomniane, o których warto sobie przypomnieć. Ze względu na obecność kamionki na trasie, jest to doskonała propozycja na upalne dni. Jednak jeśli zdecydujemy się pominąć ten punkt, trasę można potraktować całorocznie.

Wyspa Bolko wraz z Ogrodem Zoologicznym w Opolu (1.5km)

Polegając na wieloletnim doświadczeniu rodowitych mieszkańców kierujemy się na wyspę Bolko, zwaną Opolską Amazonią. W upalne dni najlepiej zrobić to już wczesnym rankiem, kiedy powietrze jest wyjątkowo rześkie. Wyspa ta leży pomiędzy kanałem Ulgi, rzeką Odrą i pozostałością kanału Wińskiego. Można się na nią dostać pieszym mostem na Odrze z Wyspy Pasieki, mostem na Kanale Ulgi od strony Wójtowej Wsi lub ulicą Parkową biegnącą wzdłuż wałów przy Kanale. Mimo jej położenia w centralnej części miasta, jest zieloną oazą spokoju i relaksu, w której odnosi się często wrażenie, jakby była usytuowana z daleka od cywilizacji.
Na terenie wyspy znajduje się zabytkowy park, który tworzy osobliwa roślinność, a także kilka starych okazów drzew np. 400-letni okaz dębu szypułkowego zwanego Dębem Piastowskim. Na wyspie można spotkać zwierzęta w Zoo i nie tylko. W jej południowo-zachodniej części żyje mnóstwo saren, a na całej wyspie nie brak dzikiego ptactwa. W wielu miejscach na Bolko znajdują się oczka wodne, stawy z małymi wysepkami oraz łączące je kanały. Na jednym ze stawów wybudowane jest molo. Nie brak też tutaj pływających śnieżnobiałych łabędzi. Wyspę dzielą ścieżki i alejki z tarasami widokowymi. Jednak Bolko to przede wszystkim słynne opolskie Zoo. Zajmuje powierzchnię 20 ha, przebywa w nim ponad 1000 zwierząt reprezentujących ponad 130 gatunków. Jest tu też Mini Zoo, gdzie dzieci mogą nawiązać bezpośredni kontakt ze zwierzętami. W ciepłe weekendowe dni łatwo też trafić na jedną z cyklicznych imprez podnoszących sprawność psychofizyczną jak nauka salsy, jogi i tai chi, wykłady nauczycieli buddyjskich, a także akademickich nauczycieli z wydziału psychologii. Mnie udaje się uczestniczyć w porannej jodze połączonej w wykładem buddyjskim, czyli coś dla ciała i ducha na piękne rozpoczęcie dnia i wycieczki. Słyszeliście o tunelu łączącym wyspę Bolko z wyspą Pasieką? Znajduje się on pod rzeką. Niestety aktualnie tunel nie jest dostępny dla zwiedzających, ale miejmy nadzieję, że kiedyś będziemy mogli skorzystać z niego.

Kamionka Bolko (1.4km)

Z wyspy Bolko udajemy się nad kamionkę Bolko. Można to zrobić samochodem udając się od centrum drogą 423 na Kędzierzyn-Koźle i przy drugim przejeździe kolejowym skręcając w prawo. Ja jednak wybrałam znacznie ciekawszą opcję - rowerową przez nowo wybudowaną sześciokilometrową ścieżkę z kostki brukowej wzdłuż rzeki. Mijając śluzę, zjeżdżamy w dół, po czym w pewnym momencie trasa zaczyna meandrować niczym rzeka, a w powietrzu unosi się zapach olejków eterycznych lasu iglastego. Zanim dojedziemy na plażę, warto przystanąć na moment i nasycić się widokiem otaczającej nas zewsząd wody, gdyż po jednej stronie ciągnie się Odra, a po drugiej jezioro. Woda w kamionce tak jak w większości wyrobisk marglowych ma charakterystyczny krystaliczno - turkusowy kolor. Jadąc dalej brukowaną drogą mijamy połacie polnych kwiatów, starorzecza, ptasie lęgowiska, a droga zaczyna zakręcać z lewo, aż w końcu dociera do strzeżonego kąpieliska. Przy kamionce prócz piaszczystej plaży znajduje się także ruchome molo, wypożyczalnia kajaków i rowerów wodnych, a także przebieralnie i miejsca do przypięcia rowerów.

Cmentarz żydowski (2.1km)

Jedną z wąskich dróżek odbiegających od ścieżki spacerowej tuż przed budynkiem fabryki Nutricia Ovita lub od głównej ulicy Marka z Imielnicy dla jadących samochodem, można dostać się na bardzo klimatyczny żydowski cmentarz przy ul. Granicznej. Na cmentarzu można chłonąć można miniony czas. Jest to przepiękne miejsce, o którym często nie wiedzą nawet rodowici Opolanie. Macewy są zachowane w bardzo dobrym stanie, choć często porośnięte są mchem. Wiosną i latem jest tutaj bardzo dużo zieleni i ze względu na dużą ilość cienia miejsce to jest ukojeniem w gorące dni.

Neogotycka wieża ciśnień (1.6km)

Znajduje się ona przy ul. Oleskiej. Można tutaj dotrzeć przejeżdżając przez wiadukt prowadzący do centrum, następnie w prawo jechać ulicą 1 maja, w lewo ulicą Ozimską, aż przed wiaduktem na skrzyżowaniu skręcamy w prawo. Zaraz za wiaduktem zobaczymy wieżę. Została ona wybudowana w 1896 roku i ma wraz z iglicą 51 m wysokości. W 2009 roku wyłączono ją z eksploatacji i uhonorowano nagrodą “Zabytek Zadbany”.

Restauracja Karafka (0.3km)

Po kilkugodzinnej wycieczce proponuję posilić się najlepszą Lasagne w mieście. Dotrzemy tam ulicą Batalionów Chłopskich, która przechodzi w ulicę Nysy Łużyckiej i następnie należy skręcić w lewo w ulicę Wrocławską. Przy stacji Orlen znajduje się restauracja Karafka. Otoczenie w pobliżu stacji benzynowej restauracji może nie jest zbyt urokliwe, jednak przyjemne wnętrze, a przede wszystkim jakość potraf wynagradza to z nawiązką. Moją zdecydowaną faworytką jest Lasagne.

Stary cmentarz przy ul. Wrocławskiej

Z tego miejsca możemy pieszo przejść na drugą stronę ulicy Niemodlińskiej i wzdłuż ulicy Wrocławskiej ciągnie się stary cmentarz. Jest to nieużytkowana już, zabytkowa nekropolia o powierzchni o znacznej powierzchni. Jego historia sięga 1813 roku, a następnych latach systematycznie został dobudowywany mur cmentarny oraz międzywyznaniowa neogotycka kaplica cmentarna. Większość grobów pochodzi z czasów przedwojennych, jednak spacerując tutaj pod wieczór, można zauważyć sporo zapalonych zniczy. Jest to bardzo widowiskowy efekt biorąc pod uwagę zabytkowy charakter cmentarza.

 

Dodaj swoją opinie

Wyślij opinię

Nie jesteś zalogowany

Aby móc komentować musisz się zalogować w serwisie ZnaneNieznane

Zaloguj się...

Opinie użytkowników:

Znana i mniej znana propozycja na ciepłe dni w Opolu
Oceń opinię: 0 5 0
2012-01-10 22:07 Betty82 napisał/a:

Ciekawie..

Wycieczka brzmi interesująco. Nie sądziłam, że tyle dodatkowych miejsc można zobaczyć w Opolu. Przy pierwszej wiosennej wizycie w tym mieście z pewnością zawitam na wyspę Bolko i cmentarz żydowski.

Oceń:
Aby oceniać musisz być zalogowany. Zaloguj się
Twoja ocena